ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ :: ΕΙΔΗΣΕΙΣ ::

Ελληνικό το ταχύτερο αμαξίδιο στον τελικό "F1 in Schools"

..:: Σαββάτο, 30 Νοεμβρίου 2019 ::..
Η ομάδα Arrow Racers, μία από τις τρεις σχολικές ομάδες που εκπροσώπησαν στην Ελλάδα στους τελικούς του παγκοσμίου πρωταθλήματος του διαγωνισμού "F1 in Schools" τερμάτισε 10η σε σύνολο 55 ομάδων στη συνολική κατάταξη (όπου λαμβάνεται υπ' όψη και το συνολικό επιχειρησιακό πλάνο κάθε ομάδας εκτός από τα αποτελέσματα του αγώνα των αμαξιδίων), ενώ κατέκτησε το βραβείο του γρηγορότερου αμαξιδίου (Fastest Car Award 2019). Η φετινή διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στο 'Αμπου Ντάμπι, στο πλαίσιο του τελευταίου αγώνα το φετινού πρωταθλήματος της Formula 1. Η απονομή του βραβείου της ελληνικής ομάδας έγινε από τον πρώην Παγκόσμιο Πρωταθλητή της Formula 1, Νίκο Ρόσμπεργκ, στην πίστα της Formula 1 «Yas Marina Circuit». Η ομάδα «Arrow Racers» είναι ομάδα συνεργασίας ανάμεσα στο δημόσιο 1ο Γενικό Λύκειο Πανοράματος, Θεσσαλονίκης και το ιδιωτικό σχολείο Εκπαιδευτική Αναγέννηση από τις Αφίδνες Αττικής. Η ελληνική ομάδα ήταν επίσης υποψήφια για το βραβείο Καινοτομίας.